news archive

चार अर्ब लगानीमा उत्पादन दोब्बर बनाउँदै निम्बस

Share This

सुजन अाेली

चार अर्ब लगानीमा उत्पादन दोब्बर बनाउँदै निम्बस

नेपालमा उत्पादित कृषिजन्य वस्तु (मकै, गहुँ, धान, तोरी) भण्डारण गर्न निम्बसले वीरगन्ज, भैरहवा र विराटनगरमा गोदामघर स्थापना गर्ने तयारी पनि गरेको छ ।

पशुपन्छीको दानामा अग्रणी निम्बस होल्डिङ्सले एक वर्षभित्र आफ्नो सम्पूर्ण उत्पादन दोब्बर बनाउने भएको छ । ११ वर्षको अवधिमा पशुपन्छीको दानामा २५ प्रतिशत बजार हिस्सा ओगटेको कम्पनीले चार अर्ब रुपैयाँ लगानीमा उत्पादन दोब्बर बनाउन लागेको हो ।

आर्थिक वर्ष २०७४/७५ भित्र आफूसँग भएका उत्पादनको क्षमता दोब्बर तथा नयाँ उत्पादन पनि बजारमा ल्याउने निम्बसका प्रबन्ध निर्देशक आनन्द बगरियाले जानकारी दिए । कम्पनीसँग हाल पशुपक्षीको दाना, माछाको दाना, सोयाबिन तेल, तोरीको तेल, सोयाबिनलगायत उत्पादन छन् । ती उत्पादनको क्षमता दोब्बर बनाउने र धानको भुसबाट तेल उत्पादन गर्ने योजना ल्याएको हो ।

हालसम्म कम्पनीको वीरगन्जमा भएको उद्योगबाट दाना, खाने तेल, सोयाबिनलगायत वस्तु उत्पादन हुँदै आएको छ । ती सबै उत्पादनको क्षमता बढाएर कम्पनीले दोब्बर पु¥याउँदै छ । सनफ्लावर तेलको क्षमता बढाएर दैनिक एक सय टन पु¥याउने योजना छ । हाल कम्पनीले दैनिक ५० टन सनफ्लावर तेल उत्पादन गर्दै आएको छ । त्यसैगरी पशुपन्छीको दानाको उत्पादन पनि दोब्बरभन्दा बढी पु¥याउने योजना छ । हाल कम्पनीले प्रतिमहिना ९ हजार टन दाना उत्पादन गरेर बजारमा पठाउँदै आएको छ । अबदेखि २० हजार टन प्रतिमहिना उत्पादन गर्ने बगरियाले जानकारी दिए ।
त्यसैगरी कम्पनीले दाल उत्पादन पनि प्रतिमहिना २ हजार ५ सय टन पु¥याउने भएको छ । यो कम्पनीको नयाँ उत्पादन हो । त्यसैगरी निम्बसकै हेटौंडामा रहेको केमिकल उद्योग क्षेत्रभित्र पनि नयाँ उत्पादन सुरु गर्ने भएको छ । कम्पनीले नयाँ उद्योग स्थापना गरेर इमल्सन उत्पादन गर्ने भएको हो । इमल्सन पेन्ट्स बनाउन आवश्यक पर्ने एक प्रकारको कच्चापदार्थ हो ।

कम्पनीले इमल्सन प्लान्ट लगाउन एक अर्ब रुपैयाँ लगानी गर्ने भएको छ । कम्पनीले प्रतिमहिना ५ सय टन इमल्सन उत्पादन गर्ने योजना बनाएको छ । हाल बजारमा मासिक १ हजार २ सय टन इमल्सनको माग रहेको निम्बसका प्याक्ट्री म्यानेजर शैलेश लामिछानेले जानकारी दिए । पशुपन्छीसँग सम्बन्धित उद्योग मात्र नभई अन्य उद्योग पनि सञ्चालनको तयारीमा रहेको कम्पनीका प्रबन्ध निर्देशक बगरियाका बताए ।

पशुपन्छीलाई चाहिने कुखुराको दानाबाट व्यवसाय सुरु भए पनि हाल विभिन्न उत्पादन भइरहेको छ । जनावरका आहार, भटमासलगायतका वस्तुबाट तेल निकाल्ने र पिनालाई जनावरको आहार बनाउने चक्रीय उत्पादन गर्ने निम्बस नेपालको पहिलो कम्पनी भएको बगरियाको दाबी छ । भटमासबाट ब्रान्डेड तेल उत्पादन, तोरीको तेलको उत्पादन अहिले बजारमा आइरहेको छ । उनका अनुसार कृषिमा लगानीको अथाह सम्भावना हुँदाहुँदै पनि प्रशोधन उद्योग लगानी बढ्न नसकेको हो । नेपालमा उत्पादित कृषिजन्य वस्तु (मकै, गहुँ, धान, तोरी) भण्डारण गर्न निम्बसले वीरगन्ज, भैरहवा र विराटनगरमा गोदामघर स्थापना गर्ने तयारी पनि गरेको छ ।

सन् १९९८ मा स्थापना भएको उद्योगमा हालसम्म आठ सयभन्दा बढी कर्मचारीले रोजगारी पाएका छन् । त्यसैगरी कम्पनीले वार्षिक ७ अर्ब रुपैयाँको कारोबार गर्दै आएको छ । कम्पनीले निम्बस होल्डिङ्स प्रालिको भ्रातृ संस्था प्रोबायोटेक इन्डस्ट्रिजले एफसीजी तथा पशुका लागि दाना उत्पादन गर्दै आएको छ । त्यसैगरी प्रोजियोकेम उद्योगअन्तर्गत औषधि उत्पादन गर्दै आएको छ । कम्पनीले आगामी सन् २०३० सम्ममा ४० अर्ब रुपैयाँको कारोबार गर्ने लक्ष्यसहित ठूलो लगानी गरिरहेको छ । सन् २०१८ सम्ममा कम्पनीले ७ अर्ब रुपैयाँको कारोबार गर्दै आएको छ ।